Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma księgowości, która polega na opłacaniu stałej stawki podatkowej. Jest ona przeznaczona dla przedsiębiorców samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą bądź w formie spółki jawnej lub cywilnej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jak sama jego nazwa wskazuje jest podatkiem od przychodów, co oznacza, że przedsiębiorcy nie mogą odliczyć od podstawy kosztów ich uzyskania. Największa zaletą ryczałtu ewidencjonowanego jest łatwa księgowość, niskie stawki podatku oraz możliwość prowadzenia rozliczeń kwartalnych. Do wad z kolei należy brak możliwości wspólnego rozliczania się z współmałżonkiem, niemożność zastosowania ulgi na dzieci oraz brak możliwości rezygnacji z podatku w trakcie roku.

Przedsiębiorca, który rozlicza się ryczałtem nie może przekroczyć obrotów w wysokości 250 000 euro rocznie.

Z możliwości skorzystania z ryczałtu zostali wykluczeni przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie prowadzenia aptek, handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, prowadzenia działalności o charakterze dewizowym oraz działalności w ramach wolnych zawodów.