Etat, a samozatrudnienie

Co daje nam praca na etacie?

Praca na etacie, to przede wszystkim pewność comiesięcznego wynagrodzenia na stabilnym poziomie i brak konieczności załatwiania wielu formalności urzędowych. Kolejnymi przywilejami jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach doskonalących nasze kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Pracodawca zajmuje się ich organizacją i pokrywa koszty z tym związane. 

Niektóre organizacje realizują indywidualne plany rozwoju pracowników, otwierając im w ten sposób ścieżkę awansu zawodowego. Nie bez powodu jest również objęcie każdego zatrudnionego na etacie ubezpieczeniem chorobowym, dzięki czemu otrzymuje on część swojej pensji w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim. 

Wady pracy etatowej:

  • ograniczenie decyzyjności,
  • narzucony czas pracy,
  • urlop jest możliwy tylko za zgodą przełożonego,
  • ustalona wysokość zarobków.

Jakie korzyści daje samozatrudnienie?

Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą sama wyznacza sobie godziny pracy. Brak ustalonego limitu czasowego pozwala w okresie większej koniunktury przyjmować większą ilość zleceń, umożliwiając tym samym wypracowanie wyższego dochodu. Ponadto indywidualny przedsiębiorca nie musi w rygorystyczny sposób przestrzegać różnego rodzaju procedur. Sam decyduje o urlopie lub okolicznościowej przerwie w pracy.

Minusy prowadzenia własnej firmy:

  • konieczność dokonania wszelkich formalności np. terminowe odprowadzanie składek do ZUS,
  • wysokość zysku przedsiębiorcy, może być niska np. w trakcie choroby, braku zleceń.

Przejdź na stronę główną