Czym jest księgowość uproszczona?

Do skorzystania z księgowości uproszczonej upoważnione są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne jeżeli ich przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekroczył 2 000 000 euro.

Księgowość uproszczona to zbiór prostych zasad dotyczących gromadzenia danych finansowych. Na podstawie zebranych informacji wylicza się wysokość podatku należnego. Z kolei księgowość pełna została opracowana w szczególności dla drobnych przedsiębiorstw, dla których prowadzenie skomplikowanej księgowości pełnej byłoby zbyt kosztowne i nie przenosiłoby wymiernych korzyści.

Księgowość uproszczona odnosi się do trzech różnych form rozliczania działalności gospodarczej:
– podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
– ryczałtu ewidencjonowanego,
– karty podatkowej.

Największą zaletą księgowości uproszczonej jest prostota. Dzięki niej wszelkie rozliczenia może samodzielnie wykonać przedsiębiorca, co ogranicza koszty związane z zatrudnieniem księgowego bądź skorzystaniem z usług biura rachunkowego. Aby ułatwić sobie wykonywanie pracy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na skorzystanie z powszechnie dostępnych programów księgowych bądź usług księgowych online.

 

Przeczytaj także: księgowość pełna